Zapraszam na mój portal poetycki www.poezja-sztuka.com

Moje zdjęcie

Jestem jak okręt na wzburzonym morzu

sobota, 21 listopada 2015

Wypad kolejką wąskotorową Rogów - Rawa Biała

Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została wcielona w struktury nowopowstałych Polskich Kolei Państwowych w ramach których funkcjonowała do 2001 roku, kiedy to podjęto decyzję o jej likwidacji.  
Zabytkową kolejkę uratowali pasjonaci, którzy założyli Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych.


 
W 2003 uruchomiono regularne kursy dla turystów, i właśnie takim pociągiem razem z moim przyjacielem wybrałam się na niedzielną wycieczkę.
Wieloletni trud jaki włożyli pasjonaci w utrzymanie zabytkowej linii wynagradza im radość podróżujących pasażerów. Na miejscu w Rogowie jest też takie mini muzeum.
 
Rawa Mazowiecka (1228), lecz jeszcze wtedy nie posiadała praw miejskich. W 1321 Rawa uzyskała prawa miejskie, stając się stolicą księstwa rawskiego. W1355-1370 książę mazowiecki
Siemowit III wybudował zamek. Niestety po zamku pozostały ruiny, ale zachowała się baszta , w której jest muzeum i można zwiedzać w sezonie letnim. 
Władający księstwem rawskim Siemowit III po śmierci pierwszej żony Eufemii ożenił się powtórnie. Początkowo małżeństwo układało się szczęśliwie, jednak później Siemowit III zaczął podejrzewać, że żona go zdradza. Mimo że była w ciąży, kazał zamknąć ją w zamkowej wieży. Chociaż torturowana służąca nic złego na swoją panią nie powiedziała, książę rozkazał domniemanego kochanka księżnej powlec końmi, a żonę po porodzie zgładzić. Nowo narodzonego chłopca oddał zaś na wychowanie ubogiej kobiecie w okolicach Rawy. Kiedy dowiedziała się o tym córka księcia z pierwszego małżeństwa, Małgorzata, żona księcia słupskiego, zabrała potajemnie dziecko na swój dwór na Pomorze. Wychowała brata jak należało na księcia. Kiedy chłopiec dorósł, był tak podobny do Siemowita III, że nikt nie mógł wątpić, że jest synem księcia mazowieckiego. Zrozpaczony władca, gdy go ujrzał, zrozumiał jak strasznie się pomylił podejrzewając żonę o zdradę i skazując ją na śmierć. Duch księżnej powraca podobno na rawski zamekW drodze powrotnej zwiedzaliśmy drewniany kościół z XVI wieku. Jeden z cenniejszych drewnianych kościołów z polichromiami i późnogotyckim poliptykiem w ołtarzu głównym. Niestety zdjęć wewnątrz kościoła nie wolno było robić, ale jest tam naprawdę przepięknie.Pogoda i humor nam dopisywał. Organizatorzy zapewnili jeszcze jedną atrakcję : pieczenie kiełbasek i piwo(zimne).

8 komentarzy:

 1. No proszę - to nie tylko dzieci lubią jeżdzić różnymi kolejkami.
  Super wycieczkę miałaś Alinko!
  A ja zapraszam do siebie po odbiór podziękowań i prezentów.
  Serdeczności :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam , podziękowałam, jak ten czas leci.Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. super wycieczka Alinko, fajne są takie kolejki, jak widzę,nie tylko dla dzieci:)))
  pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu i dorośli też mają niezłą zabawę- serdeczności

   Usuń
 3. Marzy mi się podróż taką mini kolejką :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczna wycieczka, uwielbiam jazdę kolejkami i pociągami w ogóle.
  Po drodze można tyle fajnych rzeczy zobaczyć.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń