Zapraszam na mój portal poetycki www.poezja-sztuka.com

Moje zdjęcie

Jestem jak okręt na wzburzonym morzu

czwartek, 12 stycznia 2017

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2017

Święta i Nowy Rok 2017 spędzałam w Berezce — miejscowości położonej w Bieszczadach.

Cudowna zima, śnieg skrzył się w słońcu. Pensjonat rewelacyjny - „U Bogusi” - polecam.

Zapewniono nam cudowne przeżycia, wiele atrakcji.
 kulig z ogniskiem

 Koniki oswojone, można było do nich podejść.
 I oczywiście Sylwester z orkiestrąBerezka to wieś nad potokiem Bereźnica, przy szosie do Polańczyka. Wymieniona jest po raz pierwszy w kronikach w XV wieku, jako Brzoska Wola. Do XVII wielu pozostawała w rękach Balów, wznieśli murowany dwór otoczony fortyfikacjami. Kolejnymi właścicielami byli Fredrowie i to oni urządzili tutaj park krajobrazowy. Potem w XIX wilku należała do Żurowskich.

Ludność tutejsza emigrowała na zarobek do Stanów Zjednoczonych. Reemigranci wykupili majątek, dwór rozebrali, a grunty podzielili między siebie.

Po II wojnie światowej ludność wysiedlono. Dzisiejsi mieszkańcy pochodzą z Soliny i jest ich około 380. Nie mieli kościoła, udało im się w 1990 roku zbudować niewielki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.
Jest to niewielka świątynia wzniesiona na rzucie prostokąta z węższą kruchtą i przykryta dwuspadowym dachem, nad którym góruje niewielka wieżyczka. Obok kościoła stoi metalowa dzwonnica przykryta drewnianym dachem. Zawieszony dzwon o wadze 235 kg został wykonany w odlewni dzwonów w Przemyślu. Na dzwonie widniej napis "Imię moje Jan Paweł II - gi, nie lękajcie się przyjąć Chrystusa".

Jedyny zabytkiem są ruiny cerkwi i czterechsetny dąb.


Cerkiew pod wezwaniem Przemienia Pańskiego w Berezce (XV wiek drewniana – XIX wieku murowana), kiedyś zdobiła tę małą osadę w Berezce, obecnie pozostały ruiny. Wielka szkoda, bowiem w latach pięćdziesiątych XX wieku pracownicy PGR u zerwali dach i doszło do zniszczenia tak cennego pięknego obiektu.
W sztuce kościoła wschodniego obraz Przemienienia Pańskiego zachowuje szczególne miejsce. Niesie prawdę o Boskiej Naturze Chrystusa, ukazując jego postać nieziemskim światłem.


2 komentarze:

 1. Alinko, piekny zrobilas fotoreportaz. Oczywiscie, znam Berezke :) Ta wioska lezy niedaleko mojej wioski, Mchawy. Zima Bieszczady sa przecudne; zreszta ... sa one cudne na okraglo, o kazdej porze roku. I bardzo, bardzo kochane :) Dziekuje Ci za te zimowe, bieszczadzkie doznania, pozdrawiam bardzo serdecznie i zycze dobrego, nowego roczku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alenko dziękuję, late była w Bóbrce koło Soliny, zakochałam się w Bieszczadach. Ja tak naprawdę kocham góry na równi z morzem.
   Dwa lata temu była trzy dni na Podkarpaciu,a le niestety padało i tylko w kaloszach i z parasolka spolerowałam nad Wisłoką.
   Pozdrawiam Alenko

   Usuń