Zapraszam na mój portal poetycki www.poezja-sztuka.com

Moje zdjęcie

Jestem jak okręt na wzburzonym morzu

wtorek, 2 września 2014

Szczawnica- ciąg dalszy moich wakacji

Położona jest w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem.
Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1413 roku. Kiedyś była własnością prywatną, po drugiej wojnie została upaństwowiona. W 1962 nadano jej prawa miejskie.
Czwartego września 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski złożył w Szczawnicy oficjalną wizytę, podczas której między innymi uroczyście odsłonił obelisk upamiętniający pięćdziesięciolecie nadania miastu praw miejskich. Obelisk znajduje się na Promenadzie Spacerowej nad potokiem Grajcarek .
Wzdłuż tego potoku usytuowane są uzdrowiska. Jest tam znakomity mikroklimat, który sprzyja poprawie zdrowa-zalecany przy chorobie dróg oddechowych.
Znajdują się tam źródła dwunastu kwaśnych wód-szczaw. Z tych wód leczniczych korzystają kuracjusze z niemalże całego świata.

 

Pogodę w górach mieliśmy w kratkę, trochę słonecznych, trochę deszczowych dni. Na szczęście zabrałam kilka dobrych książek. W takie dni kiedy lało, czytałam, spałam, czasami  po prostu szliśmy do kina lub na piwo.W ciągu miesiąca byłam kilka razy w kinie, co nie zdarza mi się kiedy jestem w domu. Piwa, za którym nie przepadam też wypiłam sporo.
 

Po deszczowej nocy wyszło piękne słońce. Szybka decyzja, jedziemy do Szczawnicy.
Wybraliśmy się na Palenicę ( 722 m n.p.m.)
Stąd rozciąga się malownicza panorama na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz Tatry Słowackie.Nic nie wskazywało na to,że wkrótce zmieni się pogoda. Owce spokojnie pasły się na stoku.My poszukaliśmy miejsca na krótki odpoczynek.


                                                                                  
                                                                              
                              Grzaniec galicyjski kusił. Chętnych nie brakowało.
Niestety w pewnym momencie się zachmurzyło i zejście z góry stanęło pod znakiem zapytania.
Jednak  zdecydowałyśmy się zejść. Decyzja o zejściu była totalną głupotą z naszej strony. W międzyczasie rozpętała się burza, w strugach deszczu schodziłyśmy ledwie utrzymując równowagę. Przemoczone, zmęczone na szczęście  bez uszczerbku na zdrowiu zeszłyśmy. Uratowała nas przed przeziębieniem gorąca herbata z  "prądem". Po burzy bardzo się ochłodziło.

 
                                                                                                                                                                  


A kaczki mimo burzy i deszczu spokojnie pływały.

C.d.n.

15 komentarzy:

 1. Piękne wakacje Alinko, a ileż wspomnieni kwitnie powakacyjnym kwiatem w sercu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspomnienia, nikt ich nam nie zabierze, a jak miło w jesienne wieczory powspominać.Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

   Usuń
 2. czyli byłaś ode mnie na rzut kamieniem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka szkoda,że o tym nie wiedziałam. Serdeczności Alinko.

   Usuń
 3. Bardzo lubię Szczawnicę Alinko. Ostatnio byliśmy tam z wnukami w czasie ferii zimowych i zwiedzaliśmy okolice. Byliśmy na Bryjarce pod Krzyżem, w Wąwozie Homole, nad Dunajcem, nad wodospadem Zaskalniak. Pisałam o tym nawet na blogu.
  Szczawnica ma specyficzny urok, a poza tym jest tam mało turystów. I to też dobrze.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tamtym roku byłam w wąwozie Homole i spływem Dunajca.Ja tez lubię Szczawnicę , Krościenko. Wiele razy byłam tam , czasami przejazdem. Góry od lat przemierzam, teraz juz sie nie wspinam, bowiem lata lecą a serce już tak nie pracuje. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.

   Usuń
 4. Przepiękne miejsce, nawet w chmurach.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu góry maja w sobie magie, każdy spojrzenie inaczej je odbiera. Choć kocham morze,jeziora ( ja kocham po prostu przyrodę ) góry zawsze będą moja największą miłością, dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 5. Uwielbiam takie widoki. Pogoda czasami płata figle, ale widzę, że odpoczywaliście znakomicie. Uwielbiam żętycę i zawsze kupowaliśmy ją w bacówkach. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu ja też lubię żętycę i góry. Na przyszły rok czas na morze. Przez miesiąc mozna wypocząć, pomimo kapryśnej pogody, serdeczności.

   Usuń
 6. piękne pejzaże,a w Szczawnicy byłam,płynęłam Dunajcem z góralami,śmiałam się z ich kawałów,ale to dawno już było...przywołałaś wspomnienia Alinko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu ja też w tamtym roku płynęłam spływem Dunajca, to była fantastyczna przygoda. ponieważ od lat jeżdżę w góry Szczawnicę odwiedziłam już kilkakrotnie. Za każdym razem inne doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 7. Och, już z dziesiec lat nie byłam w Szczawnicy a kiedys odwiedzłam tę miejscowosc często. Miło o niej poczytać i znajome miejsca u Ciebie zobaczyć Alinko. Wyobrażam sobie, jak sie bałaś schodząc z gór w czasie ulewy i burzy! Takich przeżyć sie nie zapomina!
  Całusy zasyłam!:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Oleńko bałam się, na szczęście wszystko skończyło się dobrze, Szczawnica pięknieje z roku na rok. Warto się tam wybrać.Buziaczki.

   Usuń
 8. Piękne zdjęcia... Oglądam je na powiększeniu i widzę jak wiele zmieniło się od czasu kiedy tam byłam. A w górach pogoda jest bardzo zmienna i lubi często padać.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń