Zapraszam na mój portal poetycki www.poezja-sztuka.com

Moje zdjęcie

Jestem jak okręt na wzburzonym morzu

wtorek, 18 listopada 2014

Cmentarz Stary w Łodzi


Od 40 lat mieszkam w Łodzi i dopiero dzisiaj wybrałam się zwiedzić jedną z najważniejszych łódzkich nekropolii .Stary Cmentarz w Łodzi jest trój wyznaniowy,  podzielony na część katolicką,  ewangelicką i prawosławną.  Został założony w 1855, znajduje się przy zbiegu ulic Ogrodowej i Srebrzyńskiej. Zajmuje powierzchnię 21 ha.
Łódzki Cmentarz Stary to prawdziwy panteon ojców miasta - przemysłowców, finansistów, bankierów, mieszczan i kupców, lekarzy, artystów i społeczników - trwale zapisanych w historii miasta. Spoczywają na nim w oszołamiających przepychem i skalą kaplicach grobowych i mauzoleach rodziny największych przemysłowców przełomu XIX i XX w. Scheiblerów, Heinzlów, Geyerów, Hoffrichterów. Ich nazwiska wykuto w kosztownych marmurach i granitach, uwieczniono w pozłacanym brązie.Mauzoleum Gojżewskich - prawosławna kaplica Zmartwychwstania Pańskiego. Należy do łódzkiej parafii prawosławnej św. Aleksandra Newskiego.

Pomnik Sophie Biedermann- z białego kanaryjskiego marmuru sprowadzonego z Rzymu w 1898 roku, przedstawia Anioła Stróża opiekującego się dziećmi, które zbliżają się do przepaści.


 Od 1995 roku jest prowadzona kwesta pierwszego listopada na rzecz ratowania zabytków tego cmentarza. Inicjatorem tej akcji był dziennikarz łódzkiej telewizji- Wojciech Słodkowski
(zmarł w 2012r trzeciego 03 listopada)
Zbiórkę organizuje obecnie Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, które powstało w 1999r.


Wszyscy przybyli do Łodzi w latach 20-30 XIX wieku. Tutaj zdobyli fortuny,   zasymilowali się, wspólnie ze społecznością wielonarodowego i wielowyznaniowego miasta stworzyli wielką Łódź przemysłową.
Na trwale zapisali się w historii miasta.

Karol Jonscher przybył do Łodzi w 1873 r. po studiach  i praktyce w Wiedniu.
Opieką lekarską otoczył najbardziej potrzebujących łódzkich robotników . Był pomysłodawcą powstania pierwszego szpitala dla robotników. 
Do dzisiaj ten szpital nosi jego imię.

Znajduje się na tym cmentarzu ponad 200 nagrobków, które wpisano do rejestru zabytków.To tylko niewielka część tych zabytkowych nagrobków, które dzisiaj Wam pokazuję. 
Co roku w okresie wiosenno letnim z zebranych pieniędzy odnawiane są nagrobki- piękne dzieła sztuki.

Przy okazji zwiedzania cmentarza razem z kolegą z klasy, odnaleźliśmy grób kolegi który ukończył tę samą szkołę co my. Zmarł w tym roku ( dowiedzieliśmy się już po pogrzebie ) Zapaliliśmy mu światełko do nieba.4 komentarze:

 1. Po tej nekropolii można wędrować godzinami. Ciekawe zdjęcia - obok znanych i wielokrotnie opisanych nagrobków również te skromniejsze. Wyróżniam zdjęcie szóste od góry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wizytę i wyróżnienie. Pomimo braku słońca, zdjęcia wyszły całkiem dobrze. Pozdrawiam serdecznie.:)

   Usuń
 2. Wspaniałe są wszystkie nagrobki. Trudno byłoby mi powiedzieć który najpiękniejszy. Ten cmentarz to prawdziwa galeria sztuki rzeźbiarskiej.

  Pozdrawiam Alinko.
  Dzisiaj wyjątkowo serdecznie zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już byłam u Ciebie, trzy lata blogowania to mało a zarazem dużo. Fajnie,że jesteś, bo bywanie u Ciebie przyjemnością.
   Mieć coś takiego blisko i nie być tyle lat to wstyd. No cóż mam nadzieję,że tym postem zrehabilitowałam się. Wisną kiedy wszystko pięknie sie zieleni wybiore sie znowu.
   Stokrotko serdeczności zostawiam

   Usuń